Critics’ Choice Awards 2021 | Check out the full list of winners!

The awards season continues today, March 7, with the announcement of the winners of the 2021 Critics’ Choice Awards.

Check out the list of winners below:

MOVIE

BEST FILM
Blood Detachment (Netflix)
The Supreme Voice of the Blues (Netflix)
Mank (Netflix)
Minari (A24)
World Pictures (Universal Pictures)
Nomadland (Projector images)
One Night in Miami (Amazon Studios)
Nice revenge (focus features)
The Sound of Silence (Amazon Studios)
The Chicago Seven (Netflix)

BEST ACTOR
Ben Affleck – The Way Home
Riz Ahmed – The sound of silence
Chadwick Boseman – The Supreme Voice of the Blues
Tom Hanks – Global Reports
Anthony Hopkins – My Father
Delroy Lindo – Blood Detachment
Gary Oldman – Mank
Steven Yeun – Minari

BEST ACTRESS
Viola Davis – The Supreme Voice of the Blues
Andra Day – United States vs. Billie Holiday
Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Beautiful Revenge
Zendaya – Malcolm and Marie

BEST SUPPORTING ACTOR
Chadwick Boseman – Blood Detachment
Sacha Baron Cohen – The Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom, Jr. – One Night In Miami
Paul Raci – The sound of silence

BEST ACTRESS IN A SECOND ROLE
Maria Bakalova – Borat: Next Film Strip
Ellen Burstyn – Pieces of a Woman
Glenn Close – Once Upon A Dream
Olivia Colman – My Father
Amanda Seyfried – Mank
Yuh-Jung Youn – Minari

BEST YOUNG ACTOR
Ryder Allen – Palmer
Ibrahima Gueye – A life ahead
Alan Kim – Minari
Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always
Caoilinn Springall – Midnight Sky
Helena Zengel – Global Reports

Enjoy watching:

BEST CAST
Detachment blood
Judas and the Black Messiah
The supreme voice of the blues
Minari
One night in Miami
Chicago 7

BETTER DIRECTION
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Beautiful Revenge
David Fincher – Mank
Spike Lee – Blood Detachment
Regina King – A Night in Miami
Aaron Sorkin – The Chicago 7
Chloe Zhao – Nomadland

BEST ORIGINAL SCREEN
Lee Isaac Chung – Minari
Emerald Fennell – Beautiful Revenge
Jack Fincher – Mank
Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always
Darius Marder & Abraham Marder – The Sound of Silence
Aaron Sorkin – The Chicago 7

BEST SUITABLE SCREENPLAY
Paul Greengrass and Luke Davies – Global Reports
Christopher Hampton and Florian Zeller – My Father
Kemp Powers – A Night in Miami
Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow
Ruben Santiago-Hudson – The Supreme Voice of the Blues
Chloe Zhao – Nomadland

BEST PHOTOGRAPHY
Christopher Blauvelt – First Cow
Erik Messerschmidt – Mank
Lachlan Milne – Minari
Joshua James Richards – Nomadland
Newton Thomas Sigel – Detachment Blood
Hoyte Van Hoytema – Tenet
Dariusz Wolski – Global Reports

BEST PRODUCTION DESIGN
Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal Story of David Copperfield
David Crank, Elizabeth Keenan – Global Reports
Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet
Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank
Kave Quinn, Stella Fox – EMMA.
Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton – The Supreme Voice of the Blues

BEST EDITION
Alan Baumgarten – The Chicago 7
Kirk Baxter – Mank
Jennifer Lame – Principle
Yorgos Lamprinos – My father
Mikkel EG Nielsen – The Sound of Silence
Chloe Zhao – Nomadland

BEST FIGURINE
Alexandra Byrne – EMMA.
Bina Daigeler – Mulan
Suzie Harman and Robert Worley – The Personal Story of David Copperfield
Ann Roth – The Supreme Voice of the Blues
Nancy Steiner – Beautiful Revenge
Trish Summerville – Mank

BEST HAIR AND MAKEUP
EMMA.
Once upon a time there was a dream
The supreme voice of the blues
Mank
Nice revenge
United States vs. Billie Holiday

BEST VISUAL EFFECTS
Doggy style
The invisible Man
Mank
Midnight sky
Mulan
Principle
Wonder Woman 1984

BEST COMEDY
Borat: Next Film Strip
The forty year version
The King of Staten Island
On the rocks
Palm springs
The graduation party

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Another round
Collective
The curse of crying
A life ahead
Minari
Two of us

BEST SONG
“Everyone is crying” – The outpost
“Fight for Yourself” – Judas and the Black Messiah
“Husavik (My Home Town)” – Eurovision Song Contest: The Sigrit and Lars Saga
“Io sì (vu)” – Rosa and Momo
“Speak Now” – A Night in Miami
“Tigress & Tweed” – The United States vs. Billie Holiday

BEST SOUNDTRACK
Alexandre Desplat – Midnight Sky
Ludwig Göransson – Tenet
James Newton Howard – World Reports
Emile Mosseri – Minari
Trent Reznor and Atticus Ross – Mank
Trent Reznor and Atticus Ross – Soul

TV

BEST DRAMA SERIES
Better Call Saul (AMC)
The Crown (Netflix)
The Good Fight (CBS All Access)
Lovecraft Country (HBO)
The Mandalorian (Disney +)
Ozark (Netflix)
Perry Mason (HBO)
This is us (NBC)

BEST ACTOR IN A DRAMATIC SERIES
Jason Bateman – Ozark (Netflix)
Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)
Josh O’Connor – The Crown (Netflix)
Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)
Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)
Olivia Colman – The Crown (Netflix)
Emma Corrin – The Crown (Netflix)
Claire Danes – Homeland (Showtime)
Laura Linney – Ozark (Netflix)
Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC)
Justin Hartley – This Is Us (NBC)
John Lithgow – Perry Mason (HBO)
Tobias Menzies – The Crown (Netflix)
Tom Pelphrey – Ozark (Netflix)
Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Gillian Anderson – The Crown (Netflix)
Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)
Julia Garner – Ozark (Netflix)
Janet McTeer – Ozark (Netflix)
Wunmi Mosaku – Land of Lovecraft (HBO)
Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES
Better Things (FX)
The Flight Attendant (HBO Max)
Mom (CBS)
PEN15 (Hulu)
Ramy (Hulu)
Schitt’s Creek (Pop)
Ted Lasso (Apple TV +)
What we do in the shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Hank Azaria – Brockmire (IFC)
Matt Berry – What We Do In The Shadows (FX)
Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV +)
Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Pamela Adlon – Better Things (FX)
Christina Applegate – Call A Friend To Kill (Netflix)
Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)
Natasia Demetriou – What We Do In The Shadows (FX)
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)
Issa Rae – Insecurity (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
William Fichtner – Mom (CBS)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)
Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)
Mark Proksch – What We Do In The Shadows (FX)
Andrew Rannells – Black Monday (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Lecy Goranson – The Conners (ABC)
Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)
Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)
Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)
Jaime Pressly – Mom (CBS)
Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV +)

BEST MINISTRY
I can destroy you (HBO)
Ms. America (FX)
Normal People (Hulu)
Nothing Orthodox (Netflix)
The Queen’s Gambit (Netflix)
Small ax (Amazon Studios)
The Cancellation (HBO)
The Plot Against America (HBO)

BEST TV MOVIE
Bad Education (HBO)
Between the World and Me (HBO)
The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)
Hamilton (Disney +)
Sylvie’s Love (Amazon Studios)
What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)

BEST ACTOR IN A MINISTRY OR TELEVISION FILM
John Boyega – Small Ax (Amazon Studios)
Hugh Grant – The Cancellation (HBO)
Paul Mescal – Normal People (Hulu)
Chris Rock – Fargo (FX)
Mark Ruffalo – I Know This To Be True (HBO)
Morgan Spector – Conspiracy Against America (HBO)

BEST ACTRESS IN A MINISTRY OR TELEVISION FILM
Cate Blanchett – Mrs. America (FX)
Michaela Coel – I Can Destroy You (HBO)
Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu)
Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix)
Shira Haas – Nothing Orthodox (Netflix)
Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION MINISTRY OR FILM
Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime)
Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)
Donald Sutherland – The Cancellation (HBO)
Glynn Turman – Fargo (FX)
John Turturro – Conspiracy Against America (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION MINISTRY OR FILM
Uzo Aduba – Mrs. America (FX)
Betsy Brandt – Soulmates (AMC)
Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)
Margo Martindale – Mrs. America (FX)
Winona Ryder – Conspiracy Against America (HBO)
Tracey Ullman – Mrs. America (FX)

BEST TALK SHOW
Desus & Mero (Showtime)
Full frontal with Samantha Bee (TBS)
The Kelly Clarkson Show (NBC / Syndicated)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)
Red Table Discussion (Facebook Watch)

BEST COMEDY SPECIAL
Fortune Feimster: Sweet and Salty (Netflix)
Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)
Jerry Seinfeld: 23 Hours To Kill (Netflix)
Marc Maron: End of Fun Times (Netflix)
Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix)
Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)

Make sure to watch:

SUBSCRIBE TO OUR YOUTUBE CHANNEL

Exit mobile version