Entertainment

Emmy 2021 | “The Mandalorian” and “The Crown” topped the list of nominees for the awards; Check!

The nominees for the 73rd Emmy Awards were unveiled today, July 13, and HBO and HBO Max did well at this award with no less than 130 nominations (closely followed by Netflix at 129 and Disney + at 71).

The dramas “The Crown” and “The Mandalorian” are tied for the most famous series of awards, winning 24 nominations. ‘WandaVision’ also kept its promises by appearing in 23 categories.

Several mainstream productions were also on the nominees list, including “Bridgerton”, “Lovecraft Country” and “The Boys”. Mj Rodriguez made history by becoming the first trans actress to be nominated for Best Actress – Drama for her work as Blanca Rodriguez in ‘Pose’ (which also competes in Best Drama Series). Elizabeth Olsen is shortlisted for the Best Actress in the Limited Series statuette for “WandaVision”, against favorite Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”).

In the comedy section, it was noted that 75% of the nominees were from unreleased productions, including “Cobra Kai”, “Emily in Paris”, “Hacks”, “Ted Lasso”, “Pen15” and “The Flight Attendant”.

Remember that the winners will be announced on September 19, with a presentation by Cédric the Animator.

Consult the list with the main indications below:

THE COMEDY

Enjoy watching:

BEST ACTRESS
Aidy Bryant, “Shriller”
Kaley Cuoco, “The Stewardess”
Allison Janney, “Mom”
Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
Jean Smart, “Hacks”

BEST ACTOR
Anthony Anderson, “Black-ish”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
William H. Macy, “Shameless”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
Kenan Thompson, “Kenan”

BEST COADJUVANT ACTRESS
Hannah Einbinder, “Hacks”
Aidy Bryant, “SNL”
Kate McKinnon, “SNL”
Cecily Strong, “SNL”
Juno Temple, “Ted Lasso”
Hannah Waddingham, “Ted Lasso”
Rosie Perez, “The Stewardess”

BEST ASSISTANT ACTOR
Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
Kenan Thompson, “SNL”
Bowen Yang, “SNL”
Brett Goldstein, “Ted Lasso”
Brendan Hunt, “Ted Lasso”
Nick Mohammed, “Ted Lasso”
Jeremy Swift, “Ted Lasso”
Paul Reiser, “The Kominsky Method”

GUEST ACTRESS
Jane Adams, “Hacks”
Yvette Nicole Brown, “A Black Lady Sketch Show”
Bernadette Peters, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Issa Rae, “A Black Lady Sketch Show”
Maya Rudolph, “SNL”
Kristen Wiig, “SNL”

GUEST ACTOR
Alec Baldwin, “SNL”
Dave Chappelle, “SNL”
Morgan Freeman, “The Kominsky Method”
Daniel Kaluuya, “SNL”
Daniel Lévy, “SNL”

BEST SERIES
“Black-ish” (ABC)
“Serpent Kai” (Netflix)
“Emilie in Paris” (Netflix)
“Hacks” (HBO Max)
“The Stewardess” (HBO Max)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“Pen15” (Hulu)
“Ted Lasso” (Apple TV +)

LIMITED SERIES, TV MOVIES OR ANTHOLOGY

BEST ACTRESS
Michaela Coel, “I can destroy you”
Cynthia Erivo, “Genie: Aretha”
Elizabeth Olsen, “WandaVision”
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Kate Winslet, “Easttown Mare”

BEST ACTOR
Paul Bettany, “WandaVision”
Hugh Grant, “The Defeat”
Ewan McGregor, “Halston”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Leslie Odom, Jr., “Hamilton”

BEST COADJUVANT ACTRESS
Phillipa Soo, “Hamilton”
Renée Elise Goldsberry, “Hamilton”
Jean Smart, “Easttown Mare”
Julianne Nicholson, “Easttown Mare”
Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”
Kathryn Hahn, “WandaVision”

BEST ASSISTANT ACTOR
Daveed Diggs, “Hamilton”
Jonathan Groff, “Hamilton”
Anthony Ramos, “Hamilton”
Paapa Essiedu, “I can destroy you”
Evan Peters, “Easttown Mare”
Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”

BEST LIMITED SERIES
“I can destroy you” (HBO)
“Easttown Mare” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)
“The Underground Railroad” (Amazon Prime)
“WandaVision” (Disney +)

BEST FILM FOR TELEVISION
“Christmas with Dolly Parton” (Netflix)
“Oslo” (HBO)
“Robin Roberts presents: Mahalia” (lifetime)
“Sylvie’s Love” (Amazon Prime)
“Uncle Frank” (Amazon Prime)

DRAMA

BEST ACTRESS
Uzo Aduba, “In process”
Olivia Colman, “The Crown”
Emma Corrin, “The Crown”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
Mj Rodriguez, “Pose”
Jurnee Smollett, “Land of Lovecraft”

BEST ACTOR
Sterling K. Brown, “This is Us”
Jonathan Majors, “Land of love”
Josh O’Connor, “The Crown”
Rege-Jean Page, “Bridgerton”
Billy Porter, “Pose”
Matthew Rhys, “Perry Mason”

BEST ACTRESS
Aunjanue Ellis, “Land of love”
Gillian Anderson, “The Crown”
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Emerald Fennell, “The Crown”
Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

BEST ACTOR
Michael K. Williams, “Land of Love”
John Lithgow, “Perry Mason”
Tobias Menzies, “The Crown”
OT Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”
Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
Chris Sullivan, “This is Us”

GUEST ACTRESS
Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”
Claire Foy, “The Crown”
McKenna Grace, “The Handmaid’s Tale”
Sophie Okonedo, “Ratché”
Phylicia Rashad, “This is us”

GUEST ACTOR
Don Cheadle, “Falcon and Winter Soldier”
Charles Dance, “The Crown”
Timothy Olyphant, “The Mandalorian”
Courtney B. Vance, “Lovecraft Country”
Carl Weathers, “The Mandalorian”

VARIETY AND COMPETITION

BEST TALK SHOW
“Conan” (TBS)
“The Daily Show with Trevor Noah” (Comedy Central)
“Jimmy Kimmel Live! “(ABC)
“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)
“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)

BEST COMPETITION SERIES
“The Amazing Race” (CBS)
“Nailed it!” (Netflix)
“RuPaul’s Drag Race” (VH1)
“Top Chef” (Bravo)
“The Voice” (NBC)

BEST REALITY SHOW ANIMATOR
Nicole Byer, “I did it! “
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness, “Queer Eye”
RuPaul, “RuPaul’s Drag Race”
Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John and Kevin O’Leary, “Shark Tank”
Padma Lakshmi, Tom Colicchio and Gail Simmons, “Top Chef”

BEST UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
“Become” (Disney +)
“Under the bridge” (Bravo)
“Indian Matchmaking” (Netflix)
“RuPaul’s Drag Race Untucked” (VH1)
“Selling the Sunset” (Netflix)

BEST VARIETY SERIES
“The Black Lady Sketch Show” (HBO)
“Saturday Night Live” (NBC)

Back to top button